Dlaczego powstał ten blog?

Blog stworzyliśmy z myślą o wszystkich osobach, których ciekawi to, jak wyglądają sprawy w sądzie, czym w zasadzie zajmują się prawnicy, ale też dla tych, którzy chcą dowiedzieć się praktycznych informacji o procesie cywilnym. Wiele osób myśli, że sprawy sądowe wyglądają podobnie, jak w popularnych programach lub serialach telewizyjnych, a adwokaci prowadzą sielankowe życie. Niestety w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo: procesy ciągną się latami, bardzo rzadko kończą się na pierwszej rozprawie, wymagają wielu godzin pracy i jeszcze więcej godzin stresu. Sądy pilnują dyscypliny (nie, nie można się kłócić i wyzywać), a publiczność na sali sądowej tworzą co najwyżej praktykanci.

Wiele osób uważa, że ich adwokat napisał tylko jedno pismo, poszedł kilka razy do sądu, czyli za bardzo się nie napracował. Pracy tej czasami na pierwszy rzut oka nie widać, gdyż odbywa się w zaciszu gabinetu, wśród książek oraz przed monitorem komputera. Praca nad powierzoną sprawą polega często na tygodniach analiz, opracowywaniu konstrukcji prawnych (zgodnych z prawem, zabezpieczających Klienta, ograniczających ryzyko) tylko po to, żeby odnaleźć sposób na wygraną lub napisać jedynie kilka zdań. Te kilka zdań potrafi jednak zrobić różnicę.

Często też słyszymy, że Klient nie wie w zasadzie co jest napisane w pismach, które otrzymał z sądu i co z nich wynika. Nie ma w tym nic dziwnego, bo powszechnie nie używa się słów „interwenient”, „przypozwanie”, „apelacja”, „klauzula wykonalności”. A nawet jak ktoś je zna, to nie ma obowiązku wiedzieć, co dokładnie one oznaczają. Nikt na co dzień nie zastanawia się czym różni się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, właściwość miejscowa od właściwości rzeczowej, czy też dlaczego czasami sąd pozew odrzuca, czasami zwraca, a czasami powództwo oddala.

W gruncie rzeczy chodzi więc o to, aby przybliżyć problemy, z którymi spotka się każdy, kto będzie stroną postępowania sądowego, a jednocześnie z problemami, z którymi my spotykamy się każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>